Kontrola rodzicielska – Kaspersky Safe Kids

KONTROLA RODZICIELSKA

Rodzicie często żyją w głębokiej nieświadomości i nie wiedzą, co robią ich dzieci w sieci. Ważne jest to, aby mieć świadomość, jakie zagrożenia mogą ich spotkać w Internecie. Na rynku jest dostępnych dużo rozwiązań, których podstawową cechą jest kontrola rodzicielska. Zobaczmy więc, jak działa Kaspersky Safe Kids.

Obsługa systemów i licencja

Program jest dostępny na urządzenia z systemem: Windows, Android, Mac, iOS. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie wszystkie funkcje będą dostępne, ze względu na ograniczenia systemu operacyjnego iOS. Do dyspozycji mamy wersję bezpłatną z ograniczonymi funkcjami oraz płatną – najtaniej około 35zł na rok.

Kaspersky Safe Kids szczegóły licencji kontrola rodzicielska
Kaspersy Safe Kids szczegóły licencji kontrola rodzicielska

Dostępne funkcje kontroli rodzicielskiej

Dosyć skutecznie umożliwia blokowanie stron internetowych.Większość wpisywanych fraz dla dorosłych nie zostanie wyświetlona. Oczywiście nie ma narzędzi idealnych i niektóre nieodpowiednie treści musimy ręcznie odizolować.Minusem jest to, że nie udało się zablokować konkretnych kanałów na YouTube. Kaspersky Safe Kids przepuszcza niektóre z nich, o treściach niebezpiecznych dla dzieci. Wtedy musimy zatrzymać dostęp do całej platformy, a nie do konkretnego kanału. Nie zablokował również zdjęć akt na jednym z portali dla modelek, czy kategorii erotyka w serwisie aukcyjnym. Mimo wszystko można powiedzieć, że większość niewłaściwych treści zostaje zatrzymana. Funkcją płatną jest powiadamianie nas o tym w czasie rzeczywistym, że dziecko wyszukuje zakazane informacje. W bezpłatnej wersji zobaczymy to dopiero, po zalogowaniu się do serwisu.

Kaspersky Safe Kids kontrola rodzicielska monitorowanie aktywności sieciowej
Kaspersky Safe Kids powiadomienia o blokowaniu w kontroli rodzicielskiej

Gratis jest dostępne także blokowanie aplikacji. Gry oraz programy, które zostaną wykryte, jako niewłaściwe dla wieku dziecka, zostaną zatrzymane. Na wszystkich systemach oprócz iOS, możemy także ręcznie zaznaczyć, które aplikacje (oraz ich kategorie) czy gry zostaną wyłączone z dostępu.

Kaspersky Safe Kids ograniczenia wiekowe - kontrola rodzicielska
Kaspersky Safe Kids kategorie blokowania aplikacji - kontrola rodzicielska

Podstawową funkcją jest blokowanie czasu użytkowania na danym urządzeniu. Jak wiadomo powinien być czas na edukację oraz na przyjemności. Bezpłatnie możemy to robić na ilość godzin na dany dzień tygodnia. Wersja premium umożliwia dodatkowo, zastosowanie widełek godzinowych na dzień. Urządzenia iPhone czy iPad wyświetlą jedynie komunikat o przekroczeniu czasu, lecz nie zablokują urządzenia.

Kaspersky Safe Kids ograniczenia czasowe - kontrola rodzicielska

Pozostałe opcje płatne

Większość dzieci posiada urządzenia mobilne. Bez względu na to czy jest to tablet lub smartfon warto jest sprawdzać pewne kwestie związane z bezpieczeństwem. W związku z tym, kontrola rodzicielska w tym programie umożliwia nam, śledzenie lokalizacji użytkownika. Stąd można się dowiedzieć, czy dziecko nie okłamuje nas i poszło do kolegi czy koleżanki, a nie gdzieś indziej.

Ważnym aspektem jest, że roztropne pociechy zapominają często naładować telefon. Dostępna jest także funkcja powiadomienia o niskim stanie baterii. Kwestia ta może się sprawdzić, gdy nie chcemy przypadkowo stracić kontakt z synem bądź córką.

Przede wszystkim portale społecznościowe powinny być też przez nas kontrolowane. Pewnych treści, zdjęć, czy też danych osobowych nie należy na nich udostępniać. Funkcja takiego monitoringu pozwoli nam sprawdzać czy dziecko właściwie korzysta z Facebooka.

sieci społecznościowe porady dla rodziców, kontrola rodzicielska

Na urządzeniach z systemem Android możemy sprawdzać, do kogo dziecko wysyła SMS-y oraz spis połączeń telefonicznych. Funkcja rozsądna na dzisiejsze czasy, bo nigdy nie wiemy, kto może napisać do naszych pociech.

Bezpieczeństwo to podstawa

Reasumując program sprawdza się bardzo dobrze, jako ochrona rodzicielska. Można powiedzieć, że jest dostosowany do większości społeczeństwa. Minusem jest brak wszystkich dostępnych funkcji w systemach iOS. Dodatkowym plusem jest szereg porad dla rodziców, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na temat instalacji nadzoru rodzicielskiego. Polskojęzyczny interfejs wpływa na swobodę w obsłudze. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy zrobimy kilka kont na naszym urządzeniu typu rodzic i dziecko. Kontrola rodzicielska, jaką umożliwia nam ten program pomimo kilku minusów i niedoskonałości daje dobre rezultaty. Wydaje się, że kwota roczna za użytkowanie jest także niewielka w porównaniu do korzyści, jakie nam daje.

Stosujesz w domu program do kontroli rodzicielskiej? Podziel się swoją opinią na ten temat. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.