Błędy wychowawcze w aspekcie bezpiecznego Internetu

błędy-wychowawcze-internet
WPISY

Każdy rodzic usiłuje chronić swoje dzieci, by były one bezpieczne. Dorośli ciągle zwracają uwagę na fizyczne zagrożenia takie jak ruch uliczny, uzależnienia czy śmieciowe jedzenie. Często pozwalają beztrosko pociechom na zabawę w wirtualnym świece i zapominają, że zagrożenia w Internecie są tak samo ważne jak inne. Zobaczmy, jakie są podstawowe błędy wychowawcze, jeśli chodzi o użytkowanie Internetu.

Brak nadzoru

Z powodu braku czasu bądź innych sytuacji rodzicom zdarza się, dać tak zwany wolny czas. Dziecko najczęściej pobiegnie przed ekran komputera lub skorzysta z urządzenia mobilnego takiego jak smartfon czy tablet, aby przeglądać zawartość sieci. Rodzice w tym czasie mogą „spokojnie” pracować, sprzątać, czytać książki czy gotować obiad, a dziecko w pełni uradowane spędza czas w wirtualnym świecie. Pokus jest dużo, a więc brutalne gry, zakazane strony dla dorosłych czy rozmowy z nieznajomymi mogą mieć negatywne skutki w późniejszym etapie.

Niezainstalowana kontrola rodzicielska

Dostęp do Internetu posiada coraz więcej urządzeń. Przede wszystkim kiedyś były to tylko laptopy i komputery, a teraz telefony, a nawet lodówki! Darmowy program w którym jest dostępna dobra ochrona rodzicielska, praktycznie nie istnieje. Te płatne zapewniają dużo funkcji, które przefiltrują w znaczącym stopniu treści przeglądane przez dzieci w sieci. Ponadto jak mówiłem o tym wcześniej, nie zawsze rodzice mają czas, by często nadzorować, co małolat robi w Internecie. Taki program znacząco polepszy poziom bezpieczeństwa. Mówienie o tym, że nie stać nas na zakupienie rocznej licencji w cenie około 60 zł czy nawet mniejszej jest czystą głupotą. Reasumując, wystarczy nie kupić kilka razy niezdrowych chipsów lub nadmiernej ilości słodyczy i na taką niewielką kwotę będzie nas stać.

Niewiedza o znajomych

Dzieci często odwiedzają kolegów czy też koleżanki lub bawią się z nimi na podwórku. Utrzymywanie dobrego kontaktu z rówieśnikami jest niezwykle ważne. Pociechy często wychodzą z domu, a rodzice jedynie wiedzą, że idzie ono do znajomego z bloku czy też z klasy. Warto jest zainteresować się, kim są rodzice kolegi czy koleżanki oraz dowiedzieć się, jak spędzają razem czas. Cały nadzór i kontrola rodzicielska pójdzie na marne, jeśli z przyjaciółmi dziecko będzie oglądać niestosowane treści w sieci, czy grać w nieodpowiednie na swój wiek gry.

Dostęp do Internetu w zbyt wczesnym wieku

Coraz młodsze dzieci otrzymują zezwolenie na przesiadywanie w cyfrowym świecie. Rodzice sami powinni ocenić rozwój malucha i stopień wiedzy, aby wyznaczyć wiek, w którym będzie mogło, zacząć przygodę z przeglądaniem treści w sieci internetowej. Nieświadoma zagrożeń w sieci pociecha może przypadkowo włączyć materiały nieodpowiednie dla swojego wieku. Rodzice muszą zadbać o to, aby nie dopuścić do tego, że dziecko zacznie korzystać z Internetu zbyt wcześnie, nie będąc na to gotowe.

Zbyt długie przesiadywanie

Spędzanie kilka godzin dziennie bez przerwy w sieci, może mieć niekorzystny wpływ na prawidłowy rozwój młodego umysłu. Warto jest urozmaicać plan dnia, poprzez wykonywanie różnych zajęć. Dziecko nie powinno siedzieć bezmyślnie przez dłuższy czas w Internecie i przeglądać niewartościowe treści. Można pokazać, że Internet to nie tylko czas na relaks, ale także sposób na poszerzenie wiedzy czy zdobywanie nowych umiejętności. Darmowa edukacja, ciekawe blogi i vlogi są w stanie poszerzyć zakres wiedzy bardziej niż ciągłe granie w gry czy oglądanie śmiesznych filmików. Po wszystkim trzeba pamiętać, że życie nie tylko toczy się w sieci i dodać do planu dnia inne zajęcia poza internetowym światem.

Zadbaj o bezpieczeństwo i eliminuj błędy wychowawcze.

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka jest podstawowym zadaniem rodzica, który nie może zapomnieć, że cyberświat też może być dla niego zagrożeniem. Podstawową rzeczą jest kontrola nad tym, aby dziecko nie spędzało czasu wyłącznie same przed ekranem, a gdy jest to konieczne mieć zainstalowaną kontrolę rodzicielską. Trzeba zadbać o to, by mieć wiedzę o znajomych i wiedzieć jak z nimi spędza czas. Nie można pozwolić na dostęp do Internetu w zbyt wczesnym wieku i na to, aby pochłoną większą część doby. Rodzice powinni być głównymi nauczycielami życia i na nich spoczywa obowiązek przekazania wiedzy, jak bezpiecznie rozpocząć internetową przygodę. Błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic, ale trzeba jak najwięcej z nich eliminować z życia rodzinnego.

2 thoughts on “Błędy wychowawcze w aspekcie bezpiecznego Internetu

  1. Witam, bardzo interesująca strona o niebezpieczeństwach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas przez chwilę nieuwagi. Każdy wpis jest wart przeczytania i uświadomienia sobie jak ważna jest opieka nad naszymi dziećmi, spędzania wspólnie z nimi czasu czy też poznawania ich rówieśników oraz zdrowa kontrola, dająca poczucie bezpieczeństwa. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy. Pozdrawiam serdecznie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.